Про нас

Історія музею

Музей розпочав свою діяльність археологічною виставкою у 1899 році як Музей старожитностей та мистецтв приміщенні на вул. Олександрівській (нині – вул. Грушевського, 6).

Перший музейний відділ археології очолив першовідкривач трипільської та черняхівської культур, видатний український археолог  Вікентій Хвойка. Важливу роль у формуванні колекції музею відіграв перший директор Микола Біляшівський. Значно поповнилися музейні колекції завдяки діяльності завідувача історичного та етнографічного відділів Данила Щербаківського. Музей підтримували родини меценатів Терещенків та Ханенків. Вони фінансували археологічні експедиції, сприяли формуванню історичних та етнографічних колекцій.

Ідеологічно-просвітницька роль установи зросла в часи українських національно-визвольних змагань і відродження української державності. Навесні 1917 р. Микола Біляшівський розробив проект Національного українського музею.
Після захоплення України більшовиками розпочався процес націоналізації культурних цінностей. Микола Біляшівський та Данило Щербаківський врятували величезну кількість цінних пам’яток, що надійшли до музейних фондів із приватних колекцій, церков, монастирів і розграбованих маєтків.
23 червня 1919 р. музей змінив назву на Перший державний музей. Наприкінці 1923 р. Миколу Біляшівського усунули з посади. Директором музею став колишній чекіст Андрій Вінницький, який розпочав свою діяльність з наміру звільнити музей від усього «зайвого». Через нестерпну атмосферу в музеї у червні 1927 р. наклав на себе руки Данило Щербаківський.

Внаслідок другої світової війни музейна колекція зазнала серйозних змін – значна кількість унікальних пам’яток була втрачена. Згодом відбулося поповнення колекції за рахунок інших музеїв – Львівського історичного музею, Львівського музею українського мистецтва, Одеського археологічного музею, Музею українського мистецтва, Софії Київської, Києво-Печерської Лаври, Чернігівського історичного музею. Після вступу до Києва радянських військ музей відновив свою роботу, спочатку у приміщенні Будинку вчителя, а згодом в приміщенні колишньої художньої школи на вул.Володимирській, 2. (де він знаходиться і нині).Музей було відкрито для відвідувачів у 1948 р. Будівля музею збудована у 1937–1939 роках за проектом архітектора Йосипа Каракіса.

Після відновлення державної незалежності України з 15 жовтня 1991 р. на базі Державного історичного музею УРСР було створено Національний музей історії України.
Сьогодні за кількістю і значенням колекцій Національний музей історії України є одним із провідних музеїв України. Його фондові зібрання нараховують понад 800 тис. експонатів. Вони відображають історію України від найдавніших часів до сьогодення.
Філією закладу є Музей історичних коштовностей України, де зібрані унікальні речі з дорогоцінних металів і коштовного каменю, зокрема всесвітньо відома Скіфська Пектораль.
Відділом музею є Музей Української революції 1917-1921 рр., що знаходиться у Київському міському будинку вчителя.


Будь ласка, зачекайте...